Факт за Мекотели, който никой не предлага

Факт за Мекотели, който никой не предлага

Факт за Мекотели, който никой не предлага

Blog Article



Постојат осум различни широки категории на мекотели на нашата планета.

Черупката на мекотелите произлиза от слизестата обвивка на тялото, която постепенно загрубява и се превръща в кутикула. Кутикулата е водонепропусклива, през нея не преминават и газове. Ето защо с нейната поява газообменът през повърхността на тялото става невъзможен.

Главоногите (видове октоподи), които принадлежат към мекотелите, се ловят предимно с примамки за риби, харпуни или закачени ръчни линии от куки.

Лушпите од забите, познати и како скафоподи, имаат долги, цилиндрични школки со пипала кои се протегаат од едниот крај, кои овие мекотели ги користат за јаже за плен од околната вода.

Бивалвите се карактеризираат со нивните обвивки и живеат и во морски и во слатководни живеалишта.

Исхрана:  Претежно тревопасни животни, освен цефалоподите кои се сештојади

Двучерупчестите животни се заравят в пясък или утайки на морското дъно или в коритата на реките; те имат тънки, меки черупки, въоръжени с твърди върхове, и те се отварят в твърди мекотели повърхности като дърво или скала. Свободно движещите се двучерупки, като миди, използват мускулестите си единични крака, за да копаят в пясък и меки утайки;

Двукрилите се класифицират в следната таксономична йерархия:

Како претставници од оваа група се октоподите и сипите.

Железният охлюв crysomallon squamiferum е люспест мекотели на корема

Во морфолошки поглед, на мекотелите може да се разликуваат неколку региони: глава, на која се наоѓаат устата и сетилните органи; труп, во и на кој се сместени главните, витални органи; стапало, кое претставува месест орган што служи за движење и наметка (или мантија), како голем набор на кожата помеѓу трупот и стапалото.

В резултат на торзията мантийната празнина отива напред, а плевровисцералните конективи се кръстосват. При това десните органи на мантийния комплекс се редуцират, а левите се развиват усилено.

Нанкинов, Д. Застрашените животни в България: Природозащитен статус и разпределение по екосистеми.

Направо към съдържанието Главно меню Главно меню

Report this page